
1. HAGYOMÁNYOS, MANUÁLIS FOGKEFÉK
Válasszon kis fejű, puha sörtéjű fogkefét. Legalább háromhavonta cserélje le a fogkeféjét újra, illetve akkor is, ha látja, hogy a sörték elkezdenek szétállni, meggörbülni.
2. ELEKTROMOS FOGKEFÉK
Elektromos fogkefe segítségével könnyebb és hatékonyabb a fogmosás. Az idősebbek azonban, akik nem szoktak hozzá az elektromos fogkefe használatához, először zavarónak találhatják a fogkefe rezgését és zaját. Legalább háromhavonta cserélje le az elektromos fogkefe fejét újra, illetve akkor is, ha látja, hogy a sörték elkezdenek szétállni, meggörbülni.
3. HÁROMOLDALÚ FOGKEFÉK
Speciális kialakítása segít a fogak belső felszínének tisztításában, akiknél ez nehézséget okoz. A háromoldalú fogkefe azok esetében is jól használható, akik hajlamosak ráharapni a fogkefére. A háromoldalú fogkefék fogászati webáruházakban kaphatók.
4. MŰFOGSORTISZTÍTÓ KEFÉK
A műfogsortisztító kefe kisebb feje a műfogsor nehezebben hozzáférhető, belső felületeinek tisztítására, míg a nagyobb, lapos fej sörtéje a fennmaradó részek mosására alkalmas.
5. A FOGKEFE HELYES TARTÁSÁNAK TÁMOGATÁSA
Ha valaki nem tudja a fogkefét megfelelően a kezében tartani, rendelkezésre állnak eszközök, amelyek segíthetnek: pl. vannak megvastagított markolatú fogkefék vagy speciális pántok, amelyek segítenek kézben tartani a fogkefét. A lehetőségekről kérdezze a fogorvost, a dentalhigiénikust vagy a rehabilitációs szakembert.

6. SZÁJTISZTÍTÓ SZIVACSOK
Ha bármilyen okból nem tudja megmosni a fogát, használjon szájtisztító szivacsot, hogy legalább az ételmaradékot eltávolítsa.
7. FOGKÖZTISZTÍTÓ KEFÉK
A fogköztisztító kefék különböző méretben állnak rendelkezésre. Olyan méretet válasszon, amely befér a fogai közötti résekbe. A fogköztisztító kefék kis méretű, speciális kefék, melyek közepén vékony fémdrót van, amelyen apró nejlonsörték helyezkednek el. Cserélje le a fogköztisztító kefét amikor látja, hogy a sörték elkezdenek szétállni vagy meggörbülni (3-5 nap). A fogköztisztító kefét minden használat után öblítse le és hagyja megszáradni.
Vannak teljesen műanyagból készült fogköztisztító kefék is. Ezek egyszeri használatra alkalmasak, kevésbé hatékonyak, mégis egyesek jobban kedvelik őket. Fogpiszkálóval is lehet tisztítani a fogak közötti réseket, azonban nem tisztítanak olyan alaposan, mint a fogköztisztító kefék. Leginkább saját használatra alkalmasak, gondozott személyek szájápolásához nem javallott a használatuk. A fogselyem biztosan nem a legjobb megoldás a fogközök tisztítására az idősebbek számára, mivel a fogaik közötti rések túl nagyok lehetnek.
8. SZÁJZUHANY
Szájzuhany alkalmazása segíthet, ha a fogköztisztító kefék használata nem hozza meg a kívánt eredményt. Ezek az eszközök levegő és víz keverékét spriccelik a fogközökbe, ezzel kimossák az ételmaradványokat és a lepedék egy részét. Ha a fogorvos vagy a dentalhigiénikus szájzuhany használatát javasolja, akkor víz helyett használhatja (klórhexidines vagy fluoridos) szájvízzel is a további védelem érdekében. Vigyázat: nyelési nehézség esetén a szájzuhany fulladáshoz vezethet.
FOGKRÉMEK
Javasolt fluorid tartalmú fogkrémek használata. A műfogsor tisztításához használjon speciális, lágy fogkrémet, amelynek kevésbé van dörzsölő hatása. Ennél hatékonyabb megoldás lehet a lúgmentes tisztítószerek használata.
