Semmilyen értelemben nem egyszerű művelet, amikor segítenünk kell valakinek fogat mosni. Kellemetlen lehet a segítségre szoruló személynek és a segítséget nyújtó személynek egyaránt. Ezek a tippek segíthetnek a fogmosást hatékonyabbá és élvezhetőbbé tenni. Hamar belejövünk a gyakorlatba, ha elfogadjuk, hogy a fogmosás, a szájápolás a napi rutin része. Eredménye pedig mindkét fél részére fontos: a tiszta és egészséges száj.

TIPPEK ASZÁJÁPOLÁSI SEGÍTSÉGET NYÚJTÓK SZÁMÁRA

MEGFELELŐ LÉGKÖR

Fokozatosan növelje a szájápolásban nyújtott segítség mértékét.  

Fogadja el, hogy az első pár alkalommal nem mindenhol fogja tudni egyformán jól megmosni a fogakat. A sikeres együttműködés kialakításához jó élményekre van szükség; fontos, hogy a szájápolás ne okozzon kellemetlen élményt a résztvevők számára.

Minden fogmosáskor törekedjen a következőkre:

  • Igyekezzen nyugodt légkört teremteni
  • Szólítsa meg, teremtsen kapcsolatot a segítségre szoruló személlyel és tájékoztassa mi fog következni
  • Nyugodt hangon beszéljen, és tőmondatokat használjon  
  • Szükség esetén tartson szünetet  
  • Mondja el a segítségre szoruló személynek, ha jól, ügyesen csinált valamit, adjon pozitív megerősítést, alkalmazzon dicséretet vagy humort, ha a helyzet engedi
  • Tájékoztassa segítségre szoruló személyt a szájápolás befejezéséről

Ha nehezített a szájápolás, törekedjen arra, hogy alsó és felső fogsor tisztítására ugyanolyan mértékű figyelmet fordítson minden nap. Ezt segítheti, ha mindig a felső fogsorral kezdi a fogápolást reggel és az alsó fogsorral este.

NE FELEDJE, NYUGODT ÁLLAPOTBAN A SZÁJ IZMAI IS ELLAZULNAK.

IDŐ ÉS HELY

Ha reggel vagy este nincs elég idő vagy nincsenek ideális körülmények, akkor válasszon egy alkalmasabb időpontot a szájápolásra. Mi a helyzet, ha a fürdőszobában történő fogmosás nem lehetséges? Válasszon egy másik helyszínt és vigyen magával vizet, poharat és valamit, amibe lehet köpni.

HOGYAN SEGÍTHETÜNK, HA A SEGÍTSÉGRE SZORULÓ KÉPES MEGMOSNI A SAJÁT FOGÁT?

Mossa meg a saját fogát, hogy bemutassa, hogyan kell csinálni, vagy csak hogy megtörje a jeget.

Figyeljen, és ha szükséges, adjon tanácsot. Együtt megnézhetik a kiadványban lévő fogmosási táblázatot is.

Ha úgy látja, hogy pár helyen nem volt megfelelő a tisztítás, kérdezze meg, hogy megmoshatja-e Ön a segítségre szoruló személy fogát.

FOGMOSÁSI POZÍCIÓ

A fogmosás elvégezhető különböző pozíciókban. Válasszon olyan pozíciót, amely egyaránt kedvező Önnek és a személynek, akinek segítséget nyújt. Érdemes odafigyelni, hogy a pozíció kényelmes legyen mindkettőjüknek és Ön hozzáférjen a szájüreghez és hogy jól lássa azt. Figyeljen oda a saját testtartására is, ezzel megelőzhető a hátfájás kialakulása.

MINDKETTEN ÜLŐ HELYZETBEN

Üljön közvetlenül a segítségre szoruló személlyel szemben úgy, hogy az ő lábai az Öné között helyezkedjenek el. Ha Ön terpeszülésben ül, akkor kellőképpen stabil a pozíciója.

Ellenőrizze, hogy a segítségre szoruló személy kényelmesen ül és megfelelő fejtámasza van (pl. nyakpárna). Ebben a testhelyzetben a száj izmai ellazulnak.

Ha a segítségre szoruló személy testtartása görnyedt, akkor elképzelhető, hogy jobb, ha egy mellette lévő székre ül vagy letérdepel előtte (a saját egészsége érdekében ügyeljen arra, hogy a háta egyenes maradjon).

ÖN ÁLL, A SEGÍTETT SZEMÉLY ÜL

Álljon a segített személy mögé átlósan jobbra (vagy ha balkezes, balra). Támassza a segített személy fejét a hónalja és a szabad keze közé, miközben a segített személy fejét enyhén lefelé dönti. A fej megtámasztása segíti azt nyugalomban tartani, ellazítja a száj izmait és megelőzi az öklendezést.

 

ÖN ÁLL, A SEGÍTETT SZEMÉLY ÁGYBAN FEKSZIK

Emelje az ágyat csípőmagasságba, és döntse az ágy feji részét 45 fokos szögbe.

Kérje meg a segített személyt, hogy fordítsa a fejét kissé Ön felé, ha lehetséges.

Ha az ágy feji része nem dönthető, fektesse a személyt az oldalára. Helyezzen egy karton vesetálat (vagy egy puha nedvszívó betétet) a segített személy arca alá, hogy a folyadékok a szájából ki tudjanak folyni. Ez fontos a fulladás megelőzése miatt.

Ha az ágy nem emelhető meg, a fentieket ülve végezze el.

A szabad kezével tartsa az arcot és az ajkakat oldalra, hogy jól lássa hol mossa a fogakat.

A fogmosás után, ne törölje meg a segített személy száját, inkább tapogató mozdulatokkal az arctól a száj felé haladva itassa fel a nedvességet. Ha ezzel végzett, két másodpercig gyakoroljon határozott nyomást, ezzel elősegíti az ajkak záródását és beindítja a nyelési reflexet.

Ha a segített személy hajlamos ráharapni a fogkefére, megpróbálhat háromfejű fogkefét használni. Ha a fogorvos vagy a dentalhigiénikus tanácsolja, Ön megpróbálhatja a szájnyitást fenntartó eszközök használatát is a vonatkozó utasítások betartása mellett.  

A fogsor tisztítását érdemes valamilyen emelt felület/asztal felett végezni, amelyre egy törülközőt helyezünk: ezzel nagy eséllyel elkerülhető a fogsor károsodása vagy törése abban az esetben, ha véletlen leesne.

GUMIKESZTYŰ HASZNÁLATÁVAL MEGAKADÁLYOZHATJUK, HOGY KÓROKOZÓK KERÜLJENEK A KEZÜNKRŐL A SEGÍTETT SZEMÉLY SZÁJÜREGÉBE.

PreviousHomeNext