1. KLASIČNE ZOBNE ŠČETKE

Izberite ščetko z majhno glavo in mehkimi ščetinami. Zobno ščetko je treba zamenjati, ko začnejo ščetine kazati v nasprotne smeri, vendar vsaj enkrat na tri mesece.

2. ELEKTRIČNE ZOBNE ŠČETKE

Z električno zobno ščetko je čiščenje zob lažje in učinkovitejše. Vendar se starejšim ljudem, ki niso navajeni električnih zobnih ščetk, lahko zdijo vibracije in hrup moteči. Zobno ščetko je treba zamenjati, ko začnejo ščetine kazati v nasprotne smeri, vendar vsaj enkrat na tri mesece.

3. ZOBNE ŠČETKE S TREMI GLAVAMI

Včasih je težko očistiti notranjo stran zob, nekateri ljudje pa grizejo zobno ščetko. V takšnih situacijah lahko pomaga zobna ščetka s tremi glavami. Na voljo so v specializiranih spletnih trgovinah.

4. ZOBNE ŠČETKE ZA ZOBNE PROTEZE

Zobna ščetka za zobne proteze ima veliko glavo in kompakten snop ščetin. Kompakten snop ščetin se uporablja za čiščenje ozke notranje površine zobne proteze, velika glava ščetke pa za čiščenje vsega ostalega.

5. PRIPOMOČKI ZA LAŽJE DRŽANJE ZOBNE ŠČETKE

Če nekdo ne zmore pravilno držati zobne ščetke, so na voljo različne vrste pripomočkov, ki lahko pomagajo, kot so trakovi za odebelitev ročaja in trakovi za pritrditev zobne ščetke na roko. Posvetujte se s svojim zobozdravnikom, zobnim higienikom ali delovnim terapevtom.

6. USTNE PALČKE

Če si ne zmorete očistiti zob z zobno ščetko, lahko z ustno palčko odstranite vsaj delce hrane.

7. MEDZOBNE ŠČETKE

Medzobne ščetke so na voljo v različnih debelinah. Izberite debelino, ki ustreza prostoru med zobmi. Medzobne ščetke imajo železno jedro in najlonske ščetine. Ko začnejo ščetine kazati v nasprotne smeri (po 3–5 dneh), je treba medzobno ščetko zamenjati. Po uporabi medzobno ščetko izperite in pustite, da se posuši.

Na voljo so tudi medzobne ščetke, ki so v celoti izdelane iz plastike. Te so namenjene enkratni uporabi in čistijo nekoliko slabše, vendar jih nekateri raje uporabljajo. Možnost so tudi zobotrebci, vendar ne čistijo tako dobro in jih ni priročno uporabljati na nekom drugem. Uporaba zobne nitke zagotovo ni najboljša izbira za starejše osebe, saj so razmiki med njihovimi zobmi preveliki.

8. ZOBNA PRHA – “AIRFLOSS”

Če medzobna ščetka ne zadostuje, lahko pomaga zobna prha. Te naprave s curki vode in zraka med zobmi izperejo delce hrane in nekaj zobnih oblog. Po priporočilu zobozdravnika se lahko za dodatno zaščito zobno prho uporablja tudi z ustno vodo (klorheksidin ali fluorid) namesto z vodo. Opozorilo: zobna prha lahko povzroči zadušitev pri ljudeh, ki imajo težave s požiranjem.

ZOBNE PASTE:

Uporabljajte zobno pasto s fluoridom. Za čiščenje zobne proteze uporabljajte mehko, neagresivno zobno pasto ali še bolje nealkalno milo

PreviousHomeNext