Pomoč pri čiščenju zob je lahko občutljivo dejanje; tako tisti, ki pomoč potrebuje, kot tisti, ki jo nudi, se lahko ob tem počutita neprijetno. Nasveti v nadaljevanju lahko pomagajo, da čiščenje zob postane učinkovito in prijetno. Ko se oba privadita, postane ustna higiena le del rutine in prinaša rezultat, v katerem lahko uživata skupaj: čista in zdrava usta.
NASVETI ZA POMOČNIKE PRI IZVAJANJU USTNE HIGIENE

PRAVO VZDUŠJE
Pomoč pri ustni higieni stopnjujte postopoma.
Sprejmite dejstvo, da prvih nekajkrat ne bo vse očiščeno enako dobro. Dobro izkušnjo je lahko nadgraditi, slabe izkušnje pa se ne pozabi zlahka.
Vsakič, ko čistite zobe:
- si vzemite čas in poskrbite za pomirjujoče vzdušje;
- vzpostavite stik in povejte, kaj nameravate storiti;
- govorite mirno in uporabljajte kratke stavke;
- po potrebi naredite premore;
- povejte, da stvari potekajo dobro, osebo pohvalite in se poslužujte humorja, kadar je to primerno;
- povejte, ko končate.
Če je čiščenje zob težavno, poskrbite vsaj, da bodo zobje zgornje in spodnje čeljusti vsak dan enako obravnavani: začnite z zgornjo čeljustjo zjutraj in nadaljujte s spodnjo čeljustjo zvečer.
KADAR JE NEKDO SPROŠČEN, SE SPROSTIJO TUDI MIŠICEV USTIH!

ČAS IN KRAJ
Če zjutraj ali zvečer ni dovolj časa ali miru, izberite primernejši čas. Kaj pa, če ščetkanje zob v kopalnici ni mogoče? Izberite drugo lokacijo in vzemite s seboj skodelico vode in nekaj, v kar se lahko izpljune.

POMOČ PRI ČIŠČENJU LASTNIH ZOB
Očistite svoje zobe, da pokažete, kako se to naredi ali da samo prebijete led.
Opazujte čiščenje zob in po potrebi dajte napotke. Skupaj si lahko ogledate tudi navodila o čiščenju zob v tej brošuri.
Vprašajte, ali lahko ponovno očistite neustrezno očiščena mesta zob.

POLOŽAJ PRI ŠČETKANJU ZOB
Zobe lahko ščetkamo iz različnih položajev. Izberite položaj, ki najbolj ustreza vam in osebi, ki ji pomagate. Pri tem bodite pozorni na: udobje, stik, dober pregled in dostop do celotnih ust. Ne pozabite na pravilno držo.

OBA SEDITA
Sedite neposredno pred osebo, ki ji pomagate, in sicer s široko razmaknjenimi nogami. To pomaga doseči stabilen položaj.
Poskrbite, da oseba, ki ji pomagate, udobno sedi in ima zadostno oporo za glavo (na primer vratno blazino). Na ta način so mišice v ustih najbolj sproščene.
Če oseba, ki ji pomagate, sedi sključeno, se lahko usedete na stol zraven nje ali pokleknete pred njo (za lastno zdravje poskrbite tako, da imate hrbet zravnan).

VI STOJITE, OSEBA, KI JI POMAGATE, PA SEDI
Stojte diagonalno desno od osebe ali za osebo, ki ji pomagate (ali levo, če ste levičar). Glavo te osebe stisnite med svojo pazduho in prosto roko, medtem ko glavo nagnete rahlo navzdol. Objemanje glave pomaga ohranjati njen miren položaj, sprošča mišice v ustih in preprečuje refleks davljenja.

VI STOJITE, OSEBA, KI JI POMAGATE, PA LEŽI V POSTELJI
Dvignite posteljo do višine vaših bokov, vzglavje postelje pa do kota 45 stopinj.
Prosite osebo, ki ji pomagate, naj rahlo obrne glavo proti vam, če je to mogoče.
Če vzglavja postelje ni mogoče dvigniti, položite osebo na bok. Pod lice ji položite ledvičasto posodo iz kartona (ali mehko blazinico, ki vpija vlago), da omogočite odtekanje tekočine iz ust in preprečite dušenje.
Če postelje ni mogoče dvigniti, naredite kot zgoraj navedeno, a v sedečem položaju.
S prosto roko odmaknite lice in ustnice, da si zagotovite dober pregled na mesta, ki jih ščetkate.
Po ščetkanju ust ne brišite, temveč nežno popivnajte od lica proti ustom. Ko končate, za dve sekundi trdno pritisnite na ustnice. To spodbuja zapiranje ustnic in požiralni refleks.
V primerih čiščenja zob osebi, ki grize zobno ščetko, lahko poskusite izvajati čiščenje z uporabo zobne ščetke s tremi glavami. Po posvetu in navodilih zobozdravnika ali ustnega higienika lahko poskusite tudi z uporabo pripomočka za grizenje (“bite stick”).
Da bi preprečili zlom zobne proteze, če bi proteza slučajno padla, se priporoča čiščenje zobne proteze nad dvignjeno površino, ki ste jo pred tem obložili z brisačo.
UPORABA ROKAVIC PREPREČUJE PRENOS MIKROORGANIZMOV!
