
1. BEŽNÉ ZUBNÉ KEFKY
Vyberte si kefku s malou hlavičkou a s mäkkými štetinami. Zubnú kefku vymeňte, keď štetiny začnú smerovať do strán, najmenej však raz za tri mesiace.
2. ELEKTRICKÉ ZUBNÉ KEFKY
S elektrickou zubnou kefkou je čistenie zubov jednoduchšie a efektívnejšie. Starším ľuďom, ktorí nie sú zvyknutí na elektrické zubné kefky, však môžu považovať vibrácie a hluk za nepríjemné. Zubnú kefku vymeňte, keď štetiny začnú smerovať do strán, najmenej však raz za tri mesiace.
3. TROJSTRANNÉ ZUBNÉ KEFKY
Niekedy môže byť ťažké vyčistiť vnútornú stranu zubov a niektorí ľudia zubnú kefku rozhryzú. V takýchto situáciách môže pomôcť trojstranná zubná kefka. Sú dostupné v špecializovaných internetových obchodoch.
4. ZUBNÉ KEFKY NA ZUBNÉ PROTÉZY
Zubná kefka na protézy má veľkú hlavicu a kompaktný zväzok štetín. Kompaktný zväzok štetín sa používa na čistenie úzkeho vnútorného povrchu zubnej náhrady a veľká kefka sa používa na čistenie všetkého ostatného.
5. POMÔŽTE DRŽAŤ ZUBNÚ KEFKU
Ak niekto nie je schopný správne držať zubnú kefku, existujú rôzne zariadenia, ktoré môžu pomôcť, ako napríklad pomocné hrubšie rukoväte a popruhy na pripevnenie zubnej kefky k ruke. Opýtajte sa svojho zubného lekára, dentálneho hygienika alebo terapeuta.

6. ÚSTNE TAMPÓNY
Ak si nemôžete vyčistiť zuby, môžete použiť ústny tampón, aby ste odstránili aspoň čiastočky jedla.
7. MEDZIZUBNÉ KEFKY
Medzizubné kefky sa dodávajú v rôznych hrúbkach. Medzizubné kefky majú kovové jadro a nylonové štetiny. Keď sú štetiny opotrebované (po 3 - 5 dňoch), je potrebné medzizubnú kefku vymeniť. Po použití medzizubnú kefku opláchnite a nechajte uschnúť.
Existujú aj medzizubné kefky vyrobené výhradne z plastu. Sú len na jedno použitie a čistia sa o niečo horšie, no pre niektorých ľudí sú príjemnejšie. Možnosťou sú aj zubné tyčinky, ktoré však nečistia tak dobre a je nepohodlné ich použiť na niekoho iného ako sám na seba. Zubná niť určite nie je najlepšou voľbou pre starších ľudí, pretože medzery medzi zubami môžu byť príliš veľké.
8. ÚSTNA SPRCHA
Ak medzizubná kefka nepomôže, môže pomôcť ústna sprcha. Toto zariadenie strieka prúd vody a vzduchu medzi zuby, aby zmyli čiastočky jedla a trochu zubného povlaku. Ak máte predpis od svojho zubného lekára alebo dentálnej hygieničky, namiesto vody je možné vyplachovať s ústnou vodou (chlórhexidín alebo fluorid) Pozor: môže viesť k zabehnutiu tekutiny a kašlaniu u ľudí, ktorí majú ťažkosti s prehĺtaním.
ZUBNÉ PASTY:
Používajte zubnú pastu s fluoridom. Na čistenie zubnej protézy používajte jemnú, neagresívnu zubnú pastu , prednostne čistiace prostriedky bez alkálií.
