Pomôcť niekomu vyčistiť si zuby môže byť chúlostivá záležitosť: osobu, ktorá pomoc potrebuje, aj osobu, ktorá ju poskytuje, to môže odrádzať. Tieto tipy vám môžu pomôcť, aby bolo čistenie zubov efektívne a príjemné. A keď už to obaja zvládnete, ústna hygiena je súčasťou každodennej starostlivosti a prináša výsledky, ktoré si môžete užívať spolu: čisté a zdravé ústa.
TIPY PR ETÝCH, KTORÍ POMÁHAJÚ PRI ÚSTNEJ HYGIENE

TÁ SPRÁVNA ATMOSFÉRA
Postupne zvyšujte úroveň starostlivosti o ústnu hygienu.
Prijmite skutočnosť, že nie všetko bude rovnako dobre vyčistené prvých pár krát. Na dobrej skúsenosti sa dá ľahko stavať; na frustrujúci zážitok sa len tak ľahko nezabudne.
Pri každom čistení zubov:
- Neponáhľajte sa a vytvorte pokojnú atmosféru
- Nadviažte kontakt a povedzte, čo sa chystáte urobiť
- Hovorte pokojne a používajte krátke vety
- Robte prestávky podľa potreby
- Dajte ľuďom vedieť, že veci idú dobre, chváľte ich a používajte humor, keď je to vhodné
- Informujte o ukončení čistenia
Ak je čistenie zubov náročné, aspoň sa uistite, že čeľusti a sánke sa každý deň venuje rovnaká pozornosť: začnite s čeľusťou ráno a so sánkou večer, vyčistite vždy obidve.

ČAS A MIESTO
Ak nie je dostatok času alebo pokoj a ticha ráno alebo večer, vyberte si vhodnejší čas.
Čo ak čistenie zubov v kúpeľni neprichádza do úvahy? Vyberte si iné miesto a vezmite si so sebou vodu, pohár a niečo na vypľúvanie.

POMÔCŤ NIEKOMU VYČISTIŤ SI ZUBY
Umyte si na ukážku svoje zuby, aby ste ukázali, ako sa to robí, alebo len aby ste prelomili ľady.
Pozorujte situáciu a ak je to vhodné, poraďte. Môžete sa tiež spoločne pozrieť na tabuľku čistenia zubov v tejto brožúre.
Opýtajte sa, či môžete v prípade potreby vy znovu prečistiť niekoľko miest.

ŠTÝL ČISTENIA ZUBOV
Čistenie zubov je možné vykonávať z rôznymi spôsobmi. Vyberte si taký, ktorý najlepšie vyhovuje vám a osobe, ktorej pomáhate. Na čo treba myslieť: pohodlie, kontakt, dobrý výhľad a prístup do celých úst. Nezabúdajte na polohu Vášho tela a svoj chrbát.

OBAJA SEDIAC
Posaďte sa priamo pred osobu, ktorej pomáhate, s nohami široko od seba. To pomôže dosiahnuť stabilnú pozíciu.
Uistite sa, že osoba, ktorej pomáhate, sedí pohodlne a má dostatočnú oporu hlavy (napríklad vankúš). Vtedy sú svaly úst najviac uvoľnené.
Ak osoba, ktorej pomáhate, sedí v zhrbenej polohe, môžete si k nej sadnúť na stoličku alebo si pred ňou kľaknúť na kolená (v záujme vlastného zdravia sa sústreďte na rovný chrbát).

STOJÍTE A OSOBA, KTOREJ POMÁHATE, SEDÍ
Postavte sa diagonálne napravo/za osobu, ktorej asistujete (alebo naľavo, ak ste ľavák). Uložte hlavu druhej osoby medzi podpazušie a voľnú ruku a ruku, pričom hlavu nakloňte mierne nadol. „Držanie“ hlavy pomáha udržať hlavu v kľude, uvoľňuje svaly v ústach a zabraňuje dáveniu.

STOJÍTE A OSOBA, KTOREJ POMÁHATE, LEŽÍ V POSTELI
Zdvihnite posteľ do výšky bokov a čelo postele do 45-stupňového uhla.
Požiadajte osobu, ktorej pomáhate, aby, ak je to možné, mierne otočila hlavu smerom k vám.
Ak sa čelo postele nedá zdvihnúť, položte osobu na bok. Umiestnite emitnú misku (alebo mäkkú podložku absorbujúcu vlhkosť) pod líce, aby ste umožnili odtok tekutín z úst a zabránili tomu, aby sa osoba udusila.
Ak sa posteľ nedá zdvihnúť, vykonajte vyššie uvedené kroky v sede.
Voľnou rukou oddtiahnite líce a pery nabok, aby ste mali jasný výhľad na miesto, kde si čistíte.
Po očistení ústa neutierajte, ale poklopte smerom od líca k ústam. Keď skončíte, silne zatlačte na dve sekundy. To podporuje uzavretie pier a reflex prehĺtania.
Ak má niekto tendenciu hrýzť zubnú kefku, môžete skúsiť použiť trojhlavú kefku. Na radu a s náležitým poučením od zubného lekára alebo dentálnej hygieničky môžete skúsiť použiť aj hryzadlo.
Aby ste predišli zlomeniu, odporúča sa vykonať čistenie zubnej protézy nad vyvýšenou oblasťou a položiť na ňu uterák pre prípad, že by zubná protéza spadla.
POUŽÍVANIE RUKAVÍC ZABRAŇUJE PRENOSU CHOROBOPLODNÝCH ZÁRODKOV!
